Već vidimo odredjenu ekipu iskusnih klabera I starijih DJ-eva kada vide naslov ovog teksta, jaooooo šta se sad opet ovaj onlyclubbing pravi pametan, a nemaju pojma sa životom, a ne sa klabingom... :) Mi smo tu da s vremena na vreme pišemo ovako “pametne” tekstove, a vi ste tu da nas prozivate i da čitamo vaše cenjene komentare :).
 
Mnogo polemike se vodi ovih dana na socijalnim mrežama kako se podržavaju samo odredjeni dj-evi i producenti koji imaju veze, kontakte i tako dalje. Sigurno će i ovaj tekst izazvati brdo kako pozitivnih tako i negativnih komentara na socijalnim mrežama i kao i uvek javiće se ljudi koji imaju drugačije vidjenje stvari
I kako stvarno treba da bude, ali mi vam pišemo kako stvarno funkcioniše scena kod nas u Srbiji tj. naše vidjenje scene u proteklih deset godina koliko smo javno kao onlyclubbing na njoj.  Lično naše vidjenje scene, ništa drugo ;) ,ljutnje bez....

Na celom Balkanu, ne samo u Srbiji retko kad se desi da kvalitet I pravi talentan ispliva sam od sebe bez pomoći medija, veza, jako velikog truda, poznanstva I mnogih drugih sitnica. Takvi smo, kakvi smo I nema nam pomoći, ako hoćeš prihvati pravila igre, ako ne, onda kukaj na socijalnim mrežama kako je naša zemlja najgora, kako se ovde ne ceni kvalitet, kako ljudi samo preko veze uspevaju I imaćeš brdo lajkova na svojim objavama I komentarima od kojih ama baš ništa nećeš dobiti već ćeš samo navući gnev istih tih organizatora/kolega koji ko zna možda bi baš tebe bukirali.

Stvarno I iskreno mislimo da bilo čime da se baviš treba da uradiš sve što je moguće u tvojoj moći da to uspe, što se samih DJ-eva I producenata tiče jeste da bi trebalo da je vaše samo da miksujete, pravite kvalitetnu muziku, radite na sebi, non-stop nadogradjujete svoje znanje, a neko drugi to da zapazi I kaže svaka čast momak/devojko, ajde da izdaš tu brutalno dobru traku tu I tu I ajde da puštaš u najboljem klubu u najbolje vreme, ali nije tako.

Da li znate da neki naši veliki DJ-evi I producenti koje vi pratite I kažete da se vrte non-stop po našim klubovima I festivalima u 90% slučajeva pošalju nam kad god imaju svoju traku novu (e buraz ajde preslušaj je, ako je dobra šeruj, značilo bi mi), pa kada imaju neko veliko inostrano gostovanje (e buraz evo ti flajer, jer bi mogao da šeruješ na storiju, sajtu da gostujem tu I to da vide domaći klubovi I festivali da radim preko itd).Poenta je da ego smanjite na nula, ali bukvalno NULA
jer nemate ništa od tog da u sebi govorite MOJA TRAKA je bolja 100 puta od njegove I zašto bi se ja spuštao na taj nivo I slao ja svima da čuju moju traku. Šta bi ste rekli na to da naš realno najveći I najpoznatiji DJ Marko Nastić nama za svako svoje izdanje pošalje sliku novog izdanja, kratak tekst o tom EP-u kao I sve linkove. Naše je samo da to sve sredimo I objavimo, pa ako MARKO NASTIĆ koji na sceni više od svih nas zajedno posle toliko godina može to radi, zašto jedan mladi DJ koji misli I ceni da je njegova traka dobra ne uradi to sam. Verujte nam niko vas neće ismevati ako nam pošaljete neki tekst na mail što nije baš kako treba, ali potrudite se opišite svoju traku u par rečenica, svi vi koji producirate sigurno ste videli kako naših tako I veliki broj inostranih članaka sa predstavljanjem nekog izdanja, smisliš neki tekstić I pošalješ.

Znamo skoro sve osnivače naših domaćih portala I svi mi zajedno ne živimo od ovog posla I nemamo baš vremena ceo dan da pratimo šta domaći DJ-evi koji je ih sve više I više na sceni, šta oni izdaju, koje je cool izdanje, za koga je izdao I tako dalje. MORATE I VI SAMI DA SE POTRUDITE pored toga što ste napravili skroz dobru traku.

Sve ovo što vam pišemo sada je naše iskreno vidjenje scene I kako funkcioniše I verujte nam MNOGO JE ZAVISTI I koliko god ovo zlobno zvučalo LJUDI NE VOLE KADA USPETE, naravno čast izuzecima koji će se iskreno radovati vašem uspehu I šta ste napravili I ako te ljude prepoznate čuvajte ih kao oči u glavi.

DJ u ovo vreme socijalnih mreža da bi uspeo mora biti I producent I DJ I dizajner I menadžer socijalnih mreža I sam svoj menadzer I da ima jako puno kontakata jer drugačije ne ide. E sad došli smo do kontakata koji su jako bitni nažalost, ali drugačije ne može. Evo vam primer kako je to izgledalo kod nas, nismo DJ-evi, ali kada smo dizali onlyclubbing portal isto je bilo bukvalno kao da smo mladi DJ-evi I ne znamo nikog.

ČUVENI KONTAKTI I VEZE VEZICE

Sada vam govorim JA kao osnivač portala koji je počeo da izlazi kao klaber 2005. godine, totalno nikog nisam znao sa scene, ko je uticajan ko je bitan ko se šta pita I tako dalje. 2009. Godine počinjem da snimam video zapise za youtube čisto zato što to volim I bilo je jako cool da snimim neki video I da ljudi vide koliko je dobro na tom klabingu, kako sam počeo da snimam tako stižu komentari istomišljenika, klabera iz tog vremena I sve više upoznaješ ljude sa tih žurki. Nakon par godina 2012. godine aktiviram I facebook stranicu na kojoj kačim trake koje se meni lično svidjaju, stranica ima 500 pratioca, ali radim ono što volim I nije mi teško. Jedan lep hobi, jos kada tvoj klip šeruje neki DJ iz tog vremena tipa Marko Nastic, Marko Vuković, Bookee iz Kinetic Vibe-a ti si sav srećan I ideš dalje sa još više entuzijazma. 2013 godine sa drugarom podižem onlyclubbing portal, a ekipa mojih drugara me non-stop bukvalno prozivala dok idemo na žurke I na blejama, ti ćeš da držiš portal, ko će tebe da prati šta ti možeš pored Urban Bug-a, Clubbing.rs-a I tada još aktivnih portala koji su bili popularni. Verujemo da se I vi susrećete sa ovim kada vas, vaših par drugari zezaju TI ĆEŠ DA BUDEŠ DJ I PRODUCENT?, ma daj I ti fazoni. Guraš svoje I to je to.

Da se vratim na temu veza I vezica, otišao sam baš široko, ali nije moglo drugačije da se objasni u kratkim crtama, pa se nadam da je I neko stigao dovde sa čitanjem, jer retko kad ljudi čitaju dugačke tekstove :), počinjemo sa portalom, niti znamo nekog od organizatora, niti znamo baš velike DJ-eve, realno ne znamo nikog osim što imamo veliku želju ja I drugar da pišemo o el. Muzici, radimo intervjue, idemo na žurke, snimamo, slikamo I tako dalje. Bukvalno, ali bukvalno pune dve godine od kako postoji portal smo plaćali karte za sve žurke, kačili snimke, slikali ljude, pisali recenzije posle gostovanja velikih djeva itd, SLALI MAILOVE velikim organizatorima, festivalima ćao mi smo I ti I ti da li bi ste nam slali vase PR objave rado bi vas reklamirali na našem portalu – jer ko je onlyclubbing I zašto bi oni nas primetili pored tako velih portala koji su bili u to vreme, NIKO I NIŠTA!


E isto tako I za vas producente mlade, stare koji nemate toliku pažnju ko ste vi za nekog organizatora ili portal ako niko nije čuo za vas – NIKO I NIŠTA! Iscimaj se malo, uzmi pusti poruku Barutani, Halfu, Dot-u, Central Dance Eventu, Gajbi, Mladosti, Ben Akibi, nekom DJ-u kojeg gotiviš, e buraz aj kad stigneš poslušaj ovu moju traku, moj set, šta ne valja reci slobodno da popravim greške, pa pitaš te organizatore jel bi mogao nekad da puštam ako treba od 20h do 22h ZA DZABE ili mi platite samo kartu za bus ili gorivo, da te neko čuje vidi, oduševiš tog organizatora DJ-a svojim setom, ponašanjem itd I onda možda taj organizator kaže bravo, skroz ok set, ajde sledeći vikend možeš opet ili šta ti ja znam. Pa si poslao nekom drugom organizatoru svoj set, njemu bilo dosadno posle mesec dana na svom poslu, bleji I upalio I kaže auuu ovaj mali/mala pokidala sa setom daj da ga zovnemo ili nju da pušta na jednoj od naših žurki.

NIKADA NE ZNAŠ KADA ĆE NEKO POSLUŠATI POGLEDATI TO ŠTO SI POSLAO I POSLE KO ZNA KOLIKO VREMENA, a ako ne pošalješ taj mail ili poruku 100% nikad nećeš dobiti šansu. Nemoj da vas obeshrabri to što vam niko ne odgovori na prvu poruku, mail ili šta god ste poslali jer ko zna šta je u tom trenutku radio taj koji je bacio čuveni “seen”. Primer vam dajem brata DJ Veljka Jovića I D.R.N.D.Y-ija koji nam pošalju trake po par puta I jednostavno nekad ne stignemo da vidimo, onda pošalju podsetnik, e buraz jel si video traku, aj pogledaj itd. Jednostavno nekad si u gužvi I skroz zaboraviš da si dobio poruku od nekog, a kamoli još da preslušaš traku. A onda je preslušamo iz trećeg puta I oduševimo se I smorimo što nismo odmah to preslušali.

E ono jako bitno da sticanje tih kontakata, veza I vezica ako si niko I ništa kao I mi u svetu klabinga pre sedam godina, izlaziš non-stop, družiš se upoznaješ ljude, aha javio se nekom DJ-u preko Instagram stranice ili face-a, pridji mu upoznajte se, ćao ja sam taj I taj, svi smo cool na žurkama I niko te sigurno neće iskulirati, nikad ne znaš ko će te koliko zagotiviti I baš ti on omogućiti da puštaš na nekoj super žurci. Tako smo I mi isto cimali ovog dj-a, pa ovog organizatora, pa Exit, pa Lovefest, pa upoznaš ovog, pa on kaze neku lepu reč I tako se boriš za sebe jer niko drugi neće.Pa ima sigurno par godina kako nam je mladi DJ iz Bosne koji studira u Novom Sadu, Royal Wolf (nadamo se da ste čuli, dečko je sve bolji I bolji) slao nam neke svoje trake I dečko nam je poslao svoja izdanja baš kad je nas organizator Kalemegdan Summer Festivala pitao da mi sklopimo line up za onlyclubbing stage na tom festivalu. Dečko nas oduševio sa svojom produkcijom, mi ga zvali da pušta dobio ok lovicu, dobio snimak, super se proveli I eto totalno neplanirani gig za dečka koji realno do tad nigde nikad nije puštao. Isto tako za Veljka Jovića, jedan od organizatora nas pitao imaš nekog DJ-a koji bi puštao u baru u Beogradu, ok kinta skoz, da pušta posle podne. Mi rekli super dečko cima se I tako dalje I eto giga, a da se nije javio nikom nista. I opet taj gig nije ništa specijalno, ali ko zna ko će tu biti pa će te videti kako si puštao I tako dalje. JOŠ JEDNOM AKO SE NIKO NE JAVLJAŠ I NE CIMAŠ NIKOG NIKO NEĆE ČUTI ZA TEBE I TO JE TO!

Hoćemo još jedan primer, sada svi znate koje Runy DJ I koliko dečko pušta i kako vrti, a jel znate koliko se već taj dečko bavi muzikom, koliko dugo fura svoj zvuk, koliko se cimao za svoje CMOK žurke u malom mestu Crvenka I baru Alcazar gde samo on zna koliko je bilo teško da takvu jednu andergraund priču pokrene u malom mestu I da dovodi zaista sjajne DJ-eve I producente. Lako je sada reći on pušta u Halfu, on pušta u Tunnelu, on pušta na festivalima itd.

Hoćemo da spomenemo I Drndy-ija koji je puštao širom Srbije, ali u Beogradu koliko mi znamo samo par puta od toga dva puta na naš poziv. Nije nikom lako da se probije, svako ima neki svoj put, ali je potrebno jako puno truda I LJUBAVI jer iskreno novac ovde dolazi na kraju I nije lako doći do njega, ali kad tad dodje ako radite ono što volite, jer ako ne volite brzo će vam sve ovo dojaditi I odustaćete.Tu je I
 Space Motion kojem skidamo kapu, koji bukvalno nikad ništa nikom nije tražio, na sceni je ni sami ne znamo koliko, samo znamo da smo ga slušali još 2010. godine ako nas pamćenje dobro služi na Petrovaradinu. Dečko gura svoju priču, svoj pravac, svoj stil, producira, puštao po ko zna kojim sve mestima u Srbiji, nije odustajao I borio se jer VOLI MUZIKU I SVOJ STIL, a gde je sad? Trake mu dominiraju širom sveta na svim listama, pušta bukvalno od Azije, pa do Evrope I Afrike, ćuti dečko radi svoje I nikom se ne zamera.

Koliko je samo DJ-eva sa nama zajedno raslo tj. postajali su sve poznatiji I poznatiji iz godine u godinu jer su se trudili slali trake, promo-e, svoja gostovanja svim itd. Od TKNO-a, Ilije Djokovića, Andrew Mellera, Miloša Vujovića, Runija, Drndyija, Veljka Jovića, Coeusa, Lee Dobricic, Igor D I mnogih mnogih drugih, a onda nam se juče javi neka stranica koja je osnovana u januaru 2020. Godine I napišu komentar – bravo vi ste sad kao cool I krade te nam ideju da podržavamo domaće DJ-eve..... I šta vi da odgovorite na to?

Zaista ima mnogo kako ih mi zovemo “hejtera” (ne mislimo na ovu stranicu od gore što smo spomenuli jer su to mladi momci I samo napred sa svojom pričom I treba da podržavate mlade DJ-eve) upoznali za ovih sedam godina I verujte nam oni dodju I prodju ili skapiraju vremenom da time neće ništa postići, znači kada čitate negativne komentare o vama iskulirajte, radite svoj fazon I većina tj. 90% ljudi će podržavati to što radite naravno ako je to ok i kvalitetno.

Imamo jedan jako brutalan primer od pre par dana jednog dela naših klabera koji su napali Danijel Čehranova aka Last95 zato što je dečko prvi na progressive house listi Beaporta na celom svetu, a to po njima ne zaslužuje I navodno je kako oni kažu sam kupovao svoju traku ko zna koliko puta I njegovi drugari da bi bio prvi na listi, a ne neki DJ koji to zaslužuje po njihovim standardima,
 dokle to ide, generalno traka nije nešto vaooooo, ali ne možeš ti suditi ako se tebi ne svidja, možda se svidja nekom DANCU ILI KINEZU koji je oduševljen trakom. Tako da I kad uradite nešto u Srbiji ne znači da će ljudi biti oduševljeni jer ima ona čuvena – U SRBIJI SE USPEH NE PRAŠTA!Naš jedan veliki savet je da kulirate koliko god moguće sav hejt, nezadovoljstvo I sva ostala negativna čuda jer ništa u karijeri vam neće pomoći tako što ste isprozivali nekog I dobili 100 lajkova na svojoj objavi ili komentaru, ok bio si zanimljiv dopalo se publici, ali taj DJ, organizator ili koga god već da si isprozivao zna možda nekog dečka koji će ti zatrebati I možda će baš njega neko pitati, e šta misliš o ovom DJ-u da ga bukiram ili bilo šta, on ili ona će reći ma to je onaj što hejtuje sve što mu se ne svidja da bi ispao cool. Ako imas nešto negativno da kažeš onda to RECI SA ČINJENICAMA I sve da je provereno I tačno, jer sve drugačije će samo ispasti u drugim očima mnogo loše I to mnogo ljudi vidi niste ni svesni. Ako misliš da je neko nešto loše uradio, pišu privatno, veruj te nam to LJUDI JAKO CENE jer vide da nisi hteo da ispadneš cool i baja na socijalnim mrežama već si mu privatno poslao i mislim da je ovo i ovo loše.

Primer za hejt je od juče za EXIT Festival, neki dnevni list je objavio da je EXIT u stečaju, a ono ta firma nema veze s vezom sa festivalom, već je to jedna od prvih firmi dok je exit imao više vlasnika I ta firma je u blokadi već godinama, a stečaj je proglašen juče, a poenta je da je to dosta nekih većih I poznatijih klabera I DJ-eva šerovalo sa natpisima: ETO EXIT PROPAO, jer smo rekli, lova, ovo ono… I ŠTA SU ONI DOBILI SA TIM ŠTO SU OKAČILI TO I DOBILI tipa 30 lajkova? NIŠTAAAAAAAAAAAAAA……. A zatvorili sebi jedna velika vrata….. Pogledajte malo starije iskusnije kolege DJ-eve ko ga i šta komentarišu i sve će vam biti jasno ;) .

Tako da iza svega I čime god se bavite u ovoj našoj zemlji Srbiji ili regionu vas čeka veliki trud, cimanje I odricanje da bi ste dogurali do neke željene tačke tj. nastupa u našim najvećim klubovima, festivalima itd.

Možemo na ovu temu da pišemo još jako dugo dugo, ali ovo je I više nego što je trebalo I što smo očekivali da ćemo napisati, kao I uvek kada pišemo ovako veće tekstove pišemo iz srca I može se reći iz iskustva na sceni na kojoj smo deset godina. Verujemo da će opet mnogi da nas napadnu prvo vidi ih ovi iz onlyclubbinga opet pametuju, a pravopis ne znaju :) ali dobro mi smo tu da diramo mečku i da nas neki "uticajni" klaberi prozivaju i tako dalje,  vaše je da se trudite i da radite ono što volite.

Nadamo se da se sa ovim tekstom niko nije uvredio pisano isključivo zbog DJ-eva i producenata koji tek treba da se probiju i da koliko toliko skapiraju da im treba mnogo više od DJ veština da bi postali uspešni I poznati.

KO JE OVO SVE PROČITAO SVAKA ČAST, KADA SMO VIDELI ŠTA JE TEKSTA ZAPREPASTILI SMO SE :)