NOVA STUDIJA OTKRIVA DA TRAKE KOJE “IZAZIVAJU TRNCE” MOGU DELOVATI KAO LEKOVI PROTIV BOLOVA!
Istraživači Univerziteta McGill zamolili su učesnike da slušaju različite vrste muzike i pratili kako to utiče na njihovu visinu bola.
Novo istraživanje Univerziteta McGill sa sedištem u Montrealu sugeriše da bi slušanje vaše omiljene muzike moglo imati učinak “jak poput lekova protiv bolova”. U razgovoru za The Guardian, Darius Valevicius, autor ovog istraživanja, rekao je da se može “približno proceniti kako je omiljena muzika smanjila bol za oko jedan bod na stepenici od 1 do 10 visine bola, što je barem jednako snažno kao lekovi protiv bolova kao što je Advil [ibuprofen] pod istim uslovima.”
Prema Valeviciusu, “muzika koja pokreće” može imati još jači učinak. U studiji je koliko je pesma bila “dirljiva” povezano sa koliko je “izazivala trnce”. Muzika je takođe rangirana po ugodnosti i emocionalnom uzbuđenju. Iako je utvrđena snažna korelacija između ugodnosti muzike i neugodnosti bola, postojala je “nulta korelacija između ugodnosti muzike i intenziteta bola, što bi bio malo verovatan nalaz da se radilo samo o učincima placeba ili očekivanja”, rekao je Valevicius. U međuvremenu, muzika koja je proizvodila više “trnaca” dovela je do nižeg intenziteta i neugodnosti boli.
Razlika u učinku na intenzitet bola između ugodnosti muzike i količine probuđene jeze implicira dva mehanizma: “trnci mogu imati fiziološki senzorski učinak, blokirajući uzlazne signale bola, dok ugodnost može uticati na emocionalnu vrednost bola bez uticaja na osećaj, dakle više na kognitivno-emocionalnoj visini koja uključuje prefrontalna područja mozga.”
Studija je provedena primenom neugodnih visina toplote na ruke više od 50 učesnika, pri čemu su neki sedili u tišini, neki sa kodiranim zvukom, drugi uz opuštajuću muziku, dok su ostali slušali svoje dve omiljene pesme.
Celu studiju koju je objavio istraživački časopis Frontiers in Pain pročitajte OVDE.
Izvor: Mixmagadria.com