Dani urbane kulture – otvaranje skejt parka u Čačku

 

Povodom otvaranja skejt parka u Čačku će se od 1. do 3. maja  organizovati festival Dani urbane kulture (DUK).

Tim povodom danas je u organizovana konferencija za novinare na kojoj je najavljen ceo događaj, ali i ozvaničena saradnja sa privrednicima našeg grada koji će i ubuduće podržavati aktivnosti mladih.

Skejt park u Čačku izgrađen je sredstvima Naftne industrije Srbije u okviru projekta Zajednici zajedno. Odobreno je tri miliona dinara, a projekat su podneli mladi okupljeni u udruženju Alternativa za Čačak.

Milorad Obradović, arhitekta projektant „Skejt parka, parka mladosti“ podsetio je da ideja za izgradnju skejt parka u gradu postoji duže od 15 godina, i da je zahvaljujući inicijativi mladih, koju je podržala Naftna industrija Srbije (NIS), uspešno realizovana.

– Posle svih tih godina naš dečački san je postao realnost. Skejt park jeizgrađen, većina radova je završena, odnosno ostala su još samo neka manja šminkanja. Skejt park je već postigao efekat, odnosno postao je mesto gde se okupljaju mladi ljudi. Prema broju ljudi koji koriste skejt park on je već prevazišao kapacitet i potreban je veći. To pokazuje kolika je bila potreba skejt parka. Zahvalio bih se ljudima koji su nam pomogli, iako smo u celu priču ušli kao pojedinci. Za svečano otvaranje skejt parka organizujemo festival i nadam se da će to biti jedno novo lice grada, rekao je Milorad Obradović.

skejt-park-1

Strahinja Babić, predsednik udruženja “Alternativa za Čačak“, na početku se zahvalio kompaniji NIS koja je prepoznala inicijativu i želju mladih da urede neki svoj kutak koji  im je nedostajao.

Realizacija projekta stvorila je pozitivnu energiju kod mladih koji nam dolaze sa idejama i predlažu neke nove projekte. Kada je NIS poslao svoju ekipu da radi monitoring skejt parka došla je Trag fondacija koja nam je izašla u susret i odobrila projekat za otvaranje skejt parka u iznosu od 300.000 dinara. To je bila inicijalna kapisla da krenemo u osmišljavanje festival koji će trajati tri dana, od 1. do 3. maja. Sva tri dana će se crtati grafiti, a 2. maja će se održati i veliki koncert na kome će nastupiti veliki broj bendova iz Čačka i Srbije, kao i takmičenje u skejtu, rolerima i kendama sekcijama, najavio je Strahinja, koji je izrazio nadu da će festival postati tradicionalan.

U crtanju grafita učestvovaće čak 30 umetnika iz Srbije i Evrope, a radiće se na zidovima OŠ Vuk Karadžić, Agronomskog fakulteta i na kućici u parku koja pripada Institutu za voćarstvo.

Koordinatorka projekta Anđelka Matijević, poručila je da izgradnja skejt parka i organizacija festivala pokazuje koliko mladi mogu da urade kada rade zajedno i da je sve produkt velikog ljubavi, entuzijazma, rada i prijateljstva.

Iako delujemo u maloj i specifičnoj sredini kao što je Čačak, tu postoje divni ljudi koji su na svoju inicijativu odlučili da se udruže i da nam pomognu. Zahvaljujem se Forumu privrednika, pre svega Aleksandri Jakovljević koja se bori i koja nam olakšava posao i zato smo odlučili da se vezujemo za ovakve ljude, zbog čega danas i potpisujemo protokol o saradnji, kaže Anđelka Matijević.  

Aleksandra Jakovljević, predsednica Upravnog odbora Kluba mladih Foruma privrednika, izrazila je nadu da je ovo samo početak duge saradnje sa Alternativom za Čačak a sve sa ciljem da se što više uradi za mlade grada.

Ostala sam u Čačku jer sam nastavila porodični biznis. Uključila sam se u Klub mladih privrednika i odlučili smo se za saradnju sa Alternativom jer smo njih prepoznali kao grupu koja zna šta hoće, imaju jasne ciljeve i vidljive rezultate. Ovim ljudima treba pružiti podršku jer iza njih stoji samo njihov rad i referenca. Nadam se da ćemo ubuduće zajedno raditi na projektima i da ćemo uspeti da nešto više uradimo za naš grad Čačak, rekla je Aleksandra.

Članice Foruma privrednika Čačka preduzeća Maruška, Cini, Tomaš elektro, Bin metal, Alfaco inženjering i Ralex trans podržavaju akcije koje podstiču ostanak mladih u Čačku. Direktor Foruma privrednika Zoran Tomašević najavio je veće angažovanje privrednika kako bi se mladima stvorili bolji uslovi za život.

Pomoći ćemo koliko možemo da dobijete što bolje uslove za život u Čačku, kako za pokretanje biznisa ali i za sve ono što želite. Ovo sada je mala pomoć ali uvek ćete imati podršku i dobrodošlicu među privrednicima, rekao je Tomašević.

Detaljniji program festivala Dani urbane kulture pogledajte ispod.

 

Avatar photo

Autor: Igor